др Жарко Ћојбашић, редовни професор

Универзитет у Нишу
Машински факултет у Нишу
Катедра за мехатронику и управљање
тел: -
е-пошта: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

Др Жарко Ћојбашић је редовни професор Машинског факултета Универзитет у Нишу, Србија, на Катедри за мехатронику и управљање.

Место и датум рођења. Ниш, Србија, 22.05.1968.год.

Образовање. Завршио математичко-техничку гимназију у Нишу (1987), занимање компјутерски програмер. Дипломирао је на Машинском факултету Универзитета у Нишу (1988-1993), смер аутоматско управљање. Дипломирао у области управљања парних турбина. Године 1997. стиче степен магистра техничких наука у области аутоматизације и роботике. Године 2002. стиче звање доктора техничких наука за област управљања и роботике.

Звања. Доктор техничких наука, магистар техничких наука, дипломирани машински инжењер.
Наслови теза. Магистарска теза: "Прилог пројектовању фази управљачких структура за машинске системе нове генерације". Докторска дисертација: "Развој нових интелигентних адаптивних фази и хибриднихсистема управљања".


Радно искуство. Од априла 1994. ради као асистент, доцент, ванредни професор и тренутно као редовни професор на Катедри за мехатронику и управљање на Машинском факултету у Нишу. Бивши шеф Катедре за мехатронику и управљање (2013-2016), оснивач и бивши шеф Лабораторије за управљање системима (2008-2013).
Одржани универзитетски курсеви. Аутоматско управљање, Роботика, Роботи и манипулатори, Системи управљања у мехатроници, Неуро и фази моделирање и управљање, Управљање системима, Индустријска аутоматика, Рачунарске мреже, Интернет и интернет технологије, Хидраулички и пнеуматски системи управљања, Мултиваријабилни системи управљања, као и значајан број других предмета на основним, мастер и докторским студијама и модулима.


Најзначајније награде и признања. Награђен 4 пута са Повељом града Ниша као најбољи студент Машинског факултета у академској години (1989, 1991, 1992, 1993), 3 пута са Повељом Универзитета у Нишу, као најбољи студент Машинског факултета у академској години (1989, 1991, 1992), Сребрним знаком Универзитета у Нишу као најбољи дипломирани студент Машинског факултета у академској 1992/93 години (1993), Специјалним признањем Машинског факултета у Нишу као најбољи дипломирани студент у првих 35 година постојања факултета (1995).


Публикације. Објавио више од 200 научних радова од којих више од 40 у међународним часописима са Tomson-Rojters SCI листе. Списак најзначајнијих публикација се може видети на званичним страницама публикација наставног особља Универзитета у Нишу, http://www.npao.ni.ac.rs/masinski-fakultet/item/258-zarko-cojbasic/258-zarko-cojbasic


Чланство у професионалним организацијама. Члан ИЕЕЕ удружења (The Institute ofElectrical and Electronics Engineers) у трајању од 20 година, његове секције Србија и Црна Гора и његових друштава за управљање системима (CSS - Control Systems Society), за рачунарску интелигенцију (CIS – Computational Intelligence Society) и за роботику и аутоматизацију (RAS - Robotics and Automation Society), и члан Удружења Србије за системе, аутоматско управљање и мерења (SAUM).


Стипендије. Стипендија Универзитета у Нишу, стипендија Републичког фонда за развој научног и уметничког подмлатка, стипендија Министарства за науку и технологију Републике Србије, две истраживачке стипендије немачке фондације за академску размену DAAD (1998, 2003).


Руковођење и учешће у пројектима. Учествовао у једанаест пројеката министарстава Владе Републике Србије у области управљањамашинских инжењерских система. Учествовао у осам међународних пројеката (истраживачких, научних, а такође других- нпр. пројекат преквалификације официра високог ранга Војске Србије у инжењерске професије у области ИКТ ПРИСМА), од којих је у три међународна пројекта имаоруководеће позиције. Такође, руководио је са неколико студентских пројеката које су финансирале компаније у области управљања, компјутера и комуникација.


Рецензије и уредништва. Рецензент Министарстава науке Србије за иновационе пројекте, рецензент Министарстава за науку и технологију Републике Србије за пројекте технолошког развоја, рецензент Комисије за акредитацију у високом образовању Србије, рецензент универзитетских уџбеника, научних часописа и уредник и члан уредништва неколико часописа.


Научне и професионалне области интересовања. Аутоматско управљање и роботика. Интелигентни системи управљања. Рачунарска интелигенција. Фази управљање, релација и хибридизација са конвенционалним управљачким техникама, хибридизација саосталим техникама рачунарске интелигенције (неуралне мреже, генетски алгоритми, итд.), примене у роботици, мехатроници, активним механичким системима и генерално у машинским системима. Примењене ICT технологије, умрежавање, комуникације, програмирање.


Студијски боравци. Fraunhofer IPK Institut, Берлин, Немачка (1998, 2003), Технички универзитет у Брауншвајгу, Немачка(1998), Технички универзитет у Илменауу, Немачка (2003), Манчестерска пословна школа, Манчестер, Велика Британија (2005); такође и кратки боравци у оквиру активности на међународним пројектима: Технички универзитет у Берлину, Немачка (2016, 2015, 2014, 2013), Универзитет у Бремену, Немачка (2010, 2011, 2012, 2015, 2016), Технички универзитет у Минхену, Немачка (2010), Империјал колеџ, Лондон, Велика Британија (2011), Технички универзитет у Карлсруеу, Немачка (2010), Политехнички универзитет Каталоније, Барселона, Шпанија (2011), Универзитет у Ексетеру, Велика Британија (2010), Немачки универзитет у Каиру, Египат (2010).

Језици. Српски (матерњи језик), Енглески (Ц2), Немачки (Б1)

Брачно стање. Ожењен, отац једне ћерке.

Е-маил адреса. Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.