др Горан Петровић, доцент

Универзитет у Нишу
Машински факултет у Нишу
Катедра за транспортну технику и логистику
тел: 018 500644

Др Горан Петровић је доцент на Катедри за транспортну технику и логистику Машинског факултета у Нишу (шеф Катедре). Рођен је 1974. године у Нишу. Након завршетка гимназије "Бора Станковић" уписује Машински факултет у Нишу на коме је дипломирао 2000. године на смеру Машинске конструкције и механизација. Дипломски рад под насловом ”Динамички процеси у погонском систему радног точка ротобагера Срс 470.20.3 под утицајем отпора копања и прорачун везе излазног вратила и тела радног точка” одбранио је под менторством проф. др Винка Јевтића. Последипломске (магистарске) студије уписао је 2001. год. на Машинском факултету у Нишу. Одбранио је магистарски рад 2006. године под насловом ”Симулација динамичког понашања стохастичког модела погонског система радног точка рото багера” под менторством проф. др Зорана Маринковића. Докторске академске студије уписао је 2007. године на Машинском факултету у Нишу – профил ”Саобраћајно машинство, транспорт и логистика”. Докторску дисертацију, под називом „Вишекритеријумска оптимизација процеса одржавања техничких система применом вероватносних метода и вештачке интелигенције“, одбранио је 2013. године, под менторством доц. др Драгана Маринковића и стекао је научно звање доктора наука – машинско инжењерство.

Објавио је 65 радова на међународним и скуповима националног значаја, у међународним часописима и часописима националног значаја. Између осталих, у последњих пет година објавио је 7 радова категорије М23 у међународним часописима индексираним на Thomson Reuters SCI listi. Учесник је три пројекта Министарства за науку и технолошки развој Републике Србије, као и  пет међународна ТЕМПУС пројеката:

• TEMPUS JEP 17019/2002 (2003-2006.) “Introduction and development of new study profile "Transport flows and logistics" at the Faculty of Mechanical Engineering, University of Niš";
  • 145009-TEMPUS-2008-RS-JPHES (2009-2012.) “Courses for Unemployed University Graduates in Serbia (CONCUR)";
  • 144856-TEMPUS-2008-RS-JPGR (2009-2012.) “International Accreditation of Engineering Studies";
  • 530577-TEMPUS-1-2012-1-RS-TEMPUS-JPCR (2012-2015.) “Improvement of Product Development Studies in Serbia And Bosnia and Herzegovina";
  • 544278-TEMPUS-1-2013-1-RS-TEMPUS-JPGR (2013-2016.) “Mastering innovation in Serbia through development and implementation of interdisciplinary post-graduate curricula in innovation management".

Био је члан организационог одбора на следећим конференцијама и семинарима:

• X Југословенска конференција ЖЕЛЕЗНИЧКО МАШИНСТВО са међународним учешћем-октобар 2002,
  • Први Српски семинар са међународним учешћем ТРАНСПОРТ И ЛОГИСТИКА-мај 2004,
  • Други Српски семинар са међународним учешћем ТРАНСПОРТ И ЛОГИСТИКА-мај 2006,
  • Трећи Српски симпозијум са међународним учешћем ТРАНСПОРТ И ЛОГИСТИКА-мај 2008,
  • Четврти симпозијум са међународним учешћем ТРАНСПОРТ И ЛОГИСТИКА-мај 2011.
  • Пета међународна конференција ТРАНСПОРТ И ЛОГИСТИКА-јун 2014.
  • Шеста међународна конференција ТРАНСПОРТ И ЛОГИСТИКА-мај 2017. (председник Организационог одбора)

Професионална орјентација:

• Научна област: Машинско инжењерство;
  • Ужа научна област: Транспортна техника и логистика;
  • Уска оријентација: Урбана мобилност, управљање логистичким системима, операциона истраживања, одржавање техничких система, вештачка интелигенција и ICT у логистичким системима.