др Ксенија Денчић-Михалов, редовни професор

Универзитет у Нишу
Економски факултет
Катедра за рачуноводство, математику и информатику
тел: 018 528-687

Ксенија Денчић-Михајлов рођена је 10. јуна 1970 год. у Пироту, где је завршила основно и средње образовање. Студије на Економском факултеу Универзитета у Нишу уписала је 1989. године, а дипломирала је 1993. године са просечним оценом 9,58. Последипломске студије уписала је 1994. године на Економском факултету Универзитета у Београду на смеру Управљање предузећем, а докторску дисертацију одбранила је на Економском факултету Универзитета у Нишу октобра 2004. године.

Након дипломирања, на Економском факултету Универзитета у Нишу најпре је 1994. године ангажована као сарадник у настави (стипендиста Министарства за науку и технологију Републике Србије), а 1995. године изабрана је у звање асистента-приправника на предмету Управљање инвестицијама и финансијама предузећа. Потом је, након сарадничких звања, априла 2005.године изабрана у звање доцента за ужу научну област Пословне финансије, рачуноводство и ревизија.

Поред предмета Пословне финансије и Међународно пословно финансирање, према акредитованом програму основних студија на Економском факултету у Нишу, др Ксенија Денчић-Михајлов је изводила наставу на предметима Стратегијски финансијски менаџмент, Пословно и финансијско ресруктурирање предузећа и International Project Management and Entrepreneurship (курс на енглеском језику) на мастер студијама, као и Финансијска стратегија корпоративних предузећа на докторским студијама.

Члан је редакционог одбора међународно референтног часописа The South-Eastern Journal of Economics, izdavač Association of Economic Universities of South and Eastern Europe and the Black Sea Region, Solun, Grčka.

Говори енглески и немачки језик.

Ксенија Денчић-Михајлов је учествовала на седам пројеката националног карактера и четири пројекта међународног карактера, од чега је један самостални научно-истраживачки пројекат, два ТЕМПУС пројекта (сарадник) и један Жан Моне пројекат. Током академске каријере више пута је боравила на стручном усавршавању у иностранству. Током 2002. године, као стипендиста Савета за науку и технологију краљевине Норвешке, боравила је 10 месеци на Економском институту Универзитета у Бергену и две недеље на Департману за економију, Универзитету у Лунду (Шведска). У оквиру ТЕМПУС пројеката JEP 41103 - 2006 "Master of Science „International Business Development“, током 2008. год. боравила је на ESC - Ecole Superieure de Commerce, Клермонферан, Француска. Поред тога, у оквиру ТЕМПУС пројеката JEP CD 19087 – 2004 „Reorganization of Economics Study in Serbia“, као члан интерфакултетског тима за Quality Assurance boravila je u Sloveniji (Maribor), a i u okviru Jean Monnet E.R.S.G (European Research Study Group no. 528832-LLP-2012-GR-AJM-RE) пројекта, боравила је октобра месеца 2012.године на Кипру (University of Cyprus, Larnaka). У школској 2016/2017 години анагажована је као гостујући професор на Институту за финансије, право и порезе, Остафалиа унивезитета, Wolfebeuttel, Немачка.

У оквиру пројеката Еворпске уније, почевши од 2003. године, у организацији Регионалне привредне коморе Ниш, Регионалне агенције за развој малих и средњих предузећа, Националног завода за запошљавање и Центра за женско предузетништво РПК и НВО „Suprima“, др Ксенија Денчић-Михајлов је ангажована као екстерни консултант и држала је серију предавања на тему финансијско планирање и анализа, лизинг финансирање, израда бизнис планова и пословна комуникација. Као члан Института за економска истраживања Економског факултета Универзитета у Нишу, др Ксенија Денчић-Михајлов је учествовала у изради више студија процене вредности капитала предузећа.

Објавила је укупно 132 научна рада, два уџбеника (један у поновљеном издању) и три монографије националног значаја.